Jachtserwis.pl - Portal Żeglarski - Szypka wyruszył na start regat OSTAR
Artykuły archiwalne

Krystian Szypka wyruszył 28 kwietnia na start legendarnego wyścigu samotnych żeglarzy przez Atlantyk OSTAR. Gdynia żegnała żeglarza przez trzy dni.

Szypka na ostarOSTAR to regaty samotników na trasie z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w USA. To najstarsza, rozgrywana od ponad pięćdziesięciu lat, żeglarska impreza tego rodzaju. W wyścigu kilkakrotnie, z sukcesami, startowali Polacy. Byli wśród nich tacy żeglarze jak Krzysztof Baranowski, Teresa Remiszewska czy Kazimierz Jaworski. Ostatni raz polski skipper ścigał się na trasie OSTAR trzynaście lat temu.

Uroczystość pożegnania żeglarza odbyła się w basenie jachtowym w Gdyni. Dopisała pogoda i publiczność. Uświetniła ją muzyka w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Ziemi Puckiej. Żeglarz zabrał w rejs bandery i flagi podarowane mu przez: wojewodę pomorskiego Ryszarda Stachurskiego, dyrektora Departamentu Majątku Województwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Andrzeja Słowińskiego, Joannę Zielińską, wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdyni, pełnomocnika prezydenta Gdyni do spraw kultury fizycznej i sportu oraz Bogusława Witkowskiego, prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Czesława Perlickiego nestora gdyńskich żeglarzy.Szczególny prezent przygotowała dla polskiego żeglarza Katarzyna Dydek, siostra Małgorzaty. Podarowała mu jej koszulkę z nadzieją, że posłuży mu za talizman. O przychylność nieba poprosił zaś ks. prał. kmdr Bogusław Wrona, kapelan Marynarki Wojennej, który pobłogosławił kapitana Szypkę i jego jacht „Sunrise" na drogę. - Postaram się spełnić pokładane we mnie nadzieje – zadeklarował żeglarz. - Obiecuję powalczyć o jak najlepsze miejsce.

Na stronie www.ostarfordydek.pl oraz na http://www.facebook.com/ostarfordydek na bieżąco będziemy śledzić postępy projektu, a po rozpoczęciu regat OSTAR trasę rejsu.

 

Copyright © 2012-2021. All Rights Reserved.