Jachtserwis.pl - Portal Żeglarski - The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie
Artykuły archiwalne

Własnie zakończył się finał regat The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie to nie tylko wielka impreza dla fanów morza i żeglowania. Na szczecinian i gości czekało sporo muzycznych atrakcji z galą ESKA Music Awards 2013 na czele! 

Galeria z regat

 

The Tall Ships Races to doroczne regaty wielkich żaglowców, których organizacją zajmuje się Sail Training International. Ideą zlotu jest „sail training”, czyli edukacja i wychowanie młodych ludzi pod żaglami na pokładach wielkich jednostek. To dlatego zgodnie z przepisami STI połowę załogi na każdej jednostce musi stanowić młodzież od 15 do 25 roku życia.
 

Rozgrywane są zazwyczaj dwa wyścigi i jeden etap towarzyski z wymianą załogi na pokładach. Oprócz nagród za zwycięstwo w regatach są także nagrody specjalne dla najbardziej przyjaznych załóg. Nagroda główna, przyznawana przez kapitanów jednostek uczestniczących w regatach, przypada za „tworzenie klimatu międzynarodowej przyjaźni”. Nic dziwnego, że taka idea otwiera kolejne miasta na brać żeglarską, a sportowe zmagania, marynarskie gry i zabawy, biesiady w pubach i na ulicach – wciągają także mieszkańców i turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają na zloty. To wyjątkowa okazja do poznania tradycji i klimatu życia na dawnych i współcześnie budowanych żaglowcach, które przeżywają swój renesans. „Poczuć wiatr w żaglach” można również śpiewając szanty, słuchając „morskich opowieści”, czy oglądając parady żaglowców żegnających gościnne porty. Zloty cieszą się wielką popularnością zarówno wśród uczestników i widzów, miasta portowe zabiegające o prawo goszczenia floty muszą czekać w kolejce. Trasa niezmiennie wiedzie przez różne państwa aż do portu finałowego (za każdym razem gospodarzem jest kto inny).

I tym razem miesięczny rejs po Bałtyku, cztery porty odwiedzone po drodze i wielki finał w Szczecinie. Tak w skrócie wygląda plan na The Tall Ships Races 2013. Jaką trasę przepłynęły żaglowce? Pierwszym portem, w którym zakotwiczyły był duński Aarhus (4-7 lipca). Potem jednostki popłynęły do stolicy Finlandii – Helsinek (17-20 lipca). Ostatnim przystankiem przed szczecińskim portem była łotewska Ryga (25-28 lipca). No a potem – kierunek Szczecin (3-6 sierpnia), który po raz kolejny znalazł się w centrum żeglarskiego świata. Przypłynęło do nas około stu żaglowców i jachtów. Szczecin odwiedziło setki tysięcy turystów. Bez wątpienia było to niezwykle ważne wydarzenie w historii miasta.

Finał The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie został objęty patronatem honorowym Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Copyright © 2012-2021. All Rights Reserved.